Planując budowę domu inwestor musi odpowiedzieć sobie na pytanie jakiego typu ma to być budynek. Chodzi tutaj nie tylko o ogólny zamysł architektonicznych, ale także a może przede wszystkim o decyzję czy będzie do budynek pasywny, energooszczędny czy tradycyjny. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Dla większości inwestorów znaczenie w tym przypadku ma kwestia kosztów. Domy pasywne i energooszczędne są droższe w budowie, natomiast mają mniejsze koszty eksploatacji, są też bardziej ekologiczne. Na domy pasywne nadal decyduje się niewielu inwestorów, natomiast domy energooszczędne cieszą się coraz większą popularnością.

 

Budynek, aby można go było określać mianem energooszczędnego musi jednak spełniać pewne określone wymogi. Ważne jest także to, aby był odpowiednio ogrzewany. Wybór nowoczesnego pieca sprawi, że przy stosunkowo niewielkim nakładzie paliwa w domu uzyskamy przyjemne ciepło. Dobry piec także w zasadniczy sposób może przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania. Nowoczesne rozwiązania w tym względzie oferuje – Jotul Studio z Krakowa.

Planując wzniesienie domu energooszczędnego należy rozpocząć od odpowiedniego projektu architektonicznego. Budynki energooszczędne są projektowane tak, by ubytki ciepła były jak najmniejsze. Z tego względu bryła budynków jest prosta, bez załamań, wykuszy czy elementów ozdobnych – wszystko, to bowiem zwiększa ubytki ciepło. Takie domy muszą mieć także większą warstwę termoizolacyjną ścian zewnętrznych – co chroni przed utratą ciepła. Często projekty zakładają obecność dużych okien od południowej strony budynku, dzięki czemu słońce ogrzewa pokoje dzienne i potrzeba mniej energii, aby w salonie zapanowało ciepło.

Kolejnym elementem w tego typu domach, na który należy zwrócić uwagę są energooszczędne drzwi i okna. Produkty o niskim współczynniku przenikania ciepła zabezpieczą mieszkanie przed przenikaniem energii cieplnej przez szyby okienne czy drzwiowe. Ważne jest także, aby okna zostały prawidłowo uszczelnione.

Innym elementem, który pomoże ograniczyć koszty ogrzewania oraz utratę energii cieplnej jest rekuperacja. Wentylacja mechaniczna nie wymaga komina, dzięki temu ciepło nie ucieka przez kanały wentylacyjne. Dodatkowo ciepło ze zużytego powietrza jest odzyskiwane w rekuperatorze i wykorzystywane do ogrzania świeżego powietrza. Takie rozwiązanie w znaczący sposób przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzewania domu.

Dom energooszczędny to dom, który zużywa znacznie mniej energii i jest przyjazny dla środowiska. Dlatego też to rozwiązanie jest coraz popularniejsze wśród inwestorów.