Rodzinne domy pomocy wbrew pozorom nie są miejscami, w których rezydenci mogą czuć się źle i niekomfortowo. Wprost przeciwnie- często są to placówki o wysokim standardzie, w których rezydenci mają zapewnioną profesjonalną pomoc i opiekę- być może nawet lepszą od tej, którą mogliby dysponować w domu. Bardzo często jest, że decyzja o umieszczeniu osoby starszej w takim ośrodku jest bardzo trudna do podjęcia przez osoby najbliższe. A jednak, w momencie, kiedy dana osoba wymaga opieki całodobowej- trudno o bardziej rozsądne rozwiązanie. Można ustalić harmonogram czuwania przy takiej osobie, w które to zadanie zostaną zaangażowani wszyscy domownicy. W praktyce jednak taka strategia nie zawsze dobrze się sprawdza. W szczególności jest to trudne w momencie, kiedy mamy do czynienia z osobą chorą przewlekle lub nieuleczanie, albo też osobom, która jest na tyle niepełnosprawna, że wymaga wsparcia nawet podczas prostych, codziennych czynności życiowych.

Zalety rodzinnego domu opieki

Oczywiście, wiele informacji na temat ośrodka, w którym ma się znaleźć nasza osoba bliska, można uzyskać już na starcie, jeszcze zanim dojdzie do przeprowadzki. Mowa tutaj oczywiście o wyglądzie samego ośrodka, jego lokalizacji, ilości podopiecznych, wyposażeniu, wystroju wnętrz, a nawet zatrudnianym personelu. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie takiego ośrodka, a nawet poszukania opinii na jego temat. W takim ośrodku oczywiście zapewniane jest pełne wyżywienie, a co ważne, jest ono dostosowywane do indywidualnej diety zalecanej przez lekarza w stosunku do każdego podopiecznego. Nie musimy więc martwić się o to, czy nasz bliski będzie miał zdrowy i ciepły posiłek każdego dnia, gdyż z pewnością będzie miał to zapewnione. Kolejną zaletą jest to, że senior może tutaj uzyskać pomoc nawet podczas wykonywania zwykłych, najbardziej prozaicznych czynności życia codziennego. Zawsze ktoś będzie mógł pomóc mu zadbać o własną higienę, a także będzie w stanie zareagować w sytuacji, gdyby podopieczny domu opieki poczuł się gorzej. To właśnie ta opieka i jej jak najwyższy poziom są w takim przypadku kluczowym aspektem.

Remedium na samotność

Rodzinny dom seniora to także miejsce, w którym można nawiązywać nowe znajomości, a co za tym idzie czuć się znacznie mniej samotnym. Rodzinny dom opieki jest więc dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które we własnym mieszkaniu czuły się opuszczone, osamotnione, a w konsekwencji tego mocno podupadła ich kondycja psychiczna. W takich ośrodkach często organizuje się dodatkowe zajęcia integracyjne, które pomagają rezydentom odnaleźć się w nowej grupie i w nowym środowisku. W końcu chodzi o to, aby osoba, która zamieszka w takim miejscu naprawdę mogła czuć się jak u siebie. Przedłużające się osamotnienie, zamknięcie się na świat i otoczenie w czterech ścianach własnego mieszkania może prowadzić nawet do depresji. W rodzinnych domach opieki ma się więc szansę nadal być osobom aktywną społecznie, która lubi obracać się między ludźmi i cieszy się z tego, że nie jest pozostawiona sama sobie.

Artykuł przygotowany we współpracy z: http://armadaklinik.pl/