Hak a rodzaj wędzonego mięsa

Choć to Edyta w naszym domu gotuje najczęściej, to jednak specjalistą od domowych wyrobów jest Maciek. To właśnie męska ręka przygotowuje dla nas domowe wędliny, sery, nalewki oraz różnego rodzaju przetwory. Maciek gdy zaczynał swoją przygodę z wędzeniem poszedł do sklepu i poprosił hak do wędzenia – dostał najzwyklejszy, tradycyjny hak w kształcie litery „S”, to rzeczywiście najpopularniejszy typ haka, rzecz w tym, że Maciek miał zamiar uwędzić własnoręcznie złowione ryby, a taki hak nie jest najlepszym wyborem do tego celu.

Podstawowe zasady wyboru haków

Zasadniczo każdy hak, jaki wybieracie powinien być wykonany ze stali nierdzewnej. Wysoka temperatura, często także duża ilość wody używana w produkcji przetworów sprawia, że metal może rdzewieć, a my przecież nie chcemy mieć rdzy w pożywieniu. Po drugie zwracajcie uwagi na zakończenia, jedna strona haka (przynajmniej jedna) powinna być zaostrzona, to znacznie ułatwić nabijanie wędlin, serów.

fot: https://czerwonygrzybek.pl/Wedzenie-Mies/Haki-do-wedzenia-c66c102.html

 

Hak wędzarniczy, hakowi wędzarniczemu nie równy

Haki wędzarnicze mogą mieć różne kształty i wymiary.

  • Najpopularniejszym i najbardziej tradycyjnym jest hak w kształcie litery „S”. Nadaje się on bardzo dobrze do wędzenia wędlin, boczków, baleronów czy kiełbas. Haki S występują w rożnych rozmiarach, w zależności od ciężaru i rodzaju wędzonego mięsa należy wybrać mniejsze lub większe haki. Maciek ten typ haków stosuje także do wędzenia sera.
  • Innym typem haka, jest tak zwany hak potrójny przeznaczony do wędzenia ryb. Haki do ryb mogą być także wyposażone w rozpórkę, dzięki czemu wypatroszone ryby lepiej trzymają się na haku, a ich wnętrza są dobrze uwędzone.
  • Do wędzenia ryb świetnie nadają się także haki wkręcane, które jak sama nazwa wskazuje należy wkręcić w wędzoną żywność.
  • Haki do kurczaka mają postać potrójnych widełek, które wbija się w pierś kurczaka, a następnie wiesza go na haku nad paleniskiem. Są stabilne i mają dużą nośność, ale do wędlin ich nie polecam.

 

Na koniec warto dodać, że wspaniale smakują także wędzone jabłka, śliwki czy papryka, ale do tego rodzaju wędzenia haki nie są już potrzebne.