Przymrozki są niezwykle niebezpieczne dla roślin. Każdy ogrodnik wie, że nie należy popadać w zbyt duży optymizm z pierwszymi ciepłymi promieniami słońca na wiosnę. Tradycyjnie przyjmuje się, że przymrozki nie powinny występować dopiero po zimnej Zośce, czyli po imieninach Zofii, które przypadają na 15 maja. Do tego czasu możemy się spodziewać, że niskie temperatury o poranku mogą znacznie zaszkodzić naszym roślinom.

Jak chronić rośliny?

Jest kilka sposobów radzenia sobie z mrozem na wiosnę. Po pierwsze na pomoc przychodzi nam agrowłóknina https://egarden24.pl/6898-agrowloknina-p-50-czarna-rolka-16x100m. Otulając nią rośliny tworzymy barierę dla niskich temperatur, a sama agrowłóknina przepuszcza światło oraz powietrze w związku z tym roślina pod taką osłoną może przebywać dosyć długo. Pamiętać należy jednak, że kiedy mróz już nie występuje należy ją ściągnąć. Roślina pod spodem może się nagrzać, a to prowadzi do rozwoju grzybów. Kupując agrowłókninę wybierajmy białą, ponieważ to ona przeznaczona jest do owijania roślin. Inne skuteczne sposoby na niskie temperatury to odymianie roślin, podczas którego “dym” osiada na roślinach tworząc zabezpieczającą barierę. Innym sposobem jest dokładne zraszanie rośliny wodą. Wchłaniana woda obniża temperaturę rośliny pomagając jej przetrwać najtrudniejsze chwile.

 

Co jeśli roślinę już zaatakował mróz?

Jeszcze nie wszystko stracone. Najpierw musimy ocenić straty i zabezpieczyć rośliny przed nadmiernym nagrzaniem. Kolejny szok termiczny może im znacznie zaszkodzić. Należy do tego celu użyć cieniówki. Następnym krokiem jest przycięcie elementów przemrożonych. Pamiętajmy jednak, aby przycinać zgodnie z wymaganiami danego gatunku. Nie bójmy się również nawozów regeneracyjnych, specjalne środki pomogą naszym roślinom odzyskać siły. Nie odmawiajmy również naszym roślinom nawozów w sezonie. Dzięki zbilansowanym nawozom typu NPK jak np. hydrokomplex nasze rośliny będą silniejsze i łatwiej sobie poradzą z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Wybierając nawozy uważajmy, aby w przypadku przemrożonych roślin nie przesadzać z azotem, ponieważ mogą wykształcić zbyt duża masę zieloną.