Pogrzeb bliskiej osoby nigdy nie jest łatwym przeżyciem. Niestety w życiu każdego z nas przychodzi taki moment, w którym trzeba zderzyć się z rzeczywistością. Niezależnie od tego, czy dotyka nas śmierć bliskiej osoby, czy takiej, z którą mieliśmy słabszy kontakt, chcemy ją godnie pożegnać. Dlatego decydujemy się, aby na grobie zostawić po sobie symbol pamięci o zmarłym, jakim jest wieniec pogrzebowy. Często chcemy poprzez to wskazać na to, jaką osobą zmarły był za życia. W końcu kwiaty posiadają swoją symbolikę.

 

Kwiaty na pogrzebie

Kwiaty same w sobie są metaforą życia ludzkiego. Nie są trwałe. Rosną, rozkwitają, żeby w następnej kolejności przekwitnąć i zwiędnąć. W swoim stadium rozkwitu zachwycają pięknem. Dlatego obdarowujemy nimi zmarłego. Bo przypominają o przemijalności i kruchości życia, a zarazem są piękne jak dar istnienia, którego doświadczamy.

 

Oprócz tego, że wszystkie kwiaty mają swoja ogólną symbolikę, to poszczególne ich rodzaje również znaczą co innego. Najczęściej najbliższa rodzina dobiera kwiaty zgodnie z symboliką lub po prostu tym, co zmarły lubił zażycia. Wybór w takim wypadku pada na wieniec pogrzebowy, który jest najbardziej okazały ze wszystkich form składania kwiatów.

 

Kolory i symbole

Kierowanie się symboliką przy wyborze kwiatów na pogrzeb jest dosyć popularne. Gdy najbliżsi żegnają osobę naprawdę młodą, to zazwyczaj decydują się na wieniec pogrzebowy z białych kwiatów. Mogą to być białe róże lub lilie. Róże same w sobie symbolizują uczucie miłości. Lilie natomiast odzwierciedlają niewinność i czystość osoby zmarłej. Będą więc odpowiednie nie tylko, gdy żegnamy dzieci, ale i młode kobiety.

 

Gdy jednak myślimy o kwiatach na pogrzeb, to przede wszystkim do głowy przychodzą nam wiązanki z chryzantem. Związane jest to ze szczególną symboliką tych kwiatów. Oznaczają one bowiem czas ogromnej żałoby i smutku. Są odpowiednie na pogrzeb osób w różnym wieku. Przyjmuje się również, że im osoba zmarła była starsza, tym ciemniejsza powinna być kompozycja pogrzebowa. Może składać się ona chociażby z ciemno-czerwonych róż.

 

Jednak pamiętać należy, że to najbliższa rodzina najlepiej znała osobę zmarłą. Jeśli była ona żywiołowa, energiczna i pełna pasji, to najbliżsi mogą niechętnie podchodzić do wiązanek w ciemnych kolorach. Należy to uszanować. Rodzina nie powinna w takim wypadku bać się wieńców pogrzebowych stworzonych z barwnych, wyrazistych kwiatów. Szczególnie że będą one symbolem dobrych wspomnień związanych ze zmarłym.

 

Wieniec pogrzebowy z napisem

Żegnając się z osobą zmarłą, dobieramy nie tylko odpowiednie kwiaty, ale i słowa. Zazwyczaj na wstędze znajdującej się na wieńcu umieszczamy krótki napis, wskazujący od kogo są kwiaty i w jakich relacjach był zmarły z daną osobą. Ponadto sam napis jest zazwyczaj krótki. Gdy osoba była bliska, możemy na wieńcu pogrzebowym zawrzeć np. ,,Ukochanemu dziadkowi/babci/, wnuczkowie’’, ,,Najukochańszą ciocię/wujka żegnają…’’, ,,Drogiemu Wojciechowi, Krystyna z rodziną’’, natomiast gdy żegnamy kogoś bardziej oficjalnie, możemy zdecydować się na uniwersalny napis ,,Ostatnie pożegnanie’’.