Wyraziste przyprawy to rzecz, której nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Sól, pieprz, zioła prowansalskie, papryka, czy też te bardziej orientalne, jak np. kumin, czy kurkuma – wymieniać można naprawdę długo. Aby móc w pełni cieszyć się ich smakiem warto by były one jak najbardziej świeże. W tym celu warto wyposażyć się w młynek do pieprzu oraz inne sprzęty, jakie pomagają wydobywać z przypraw cały ich smakowy urok. Czym jednak kierować się przy ich wyborze? Jakie młynki do pieprzu sprawdzą się w nowoczesnej kuchni, a jakie w tej tradycyjnej? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Magia przypraw

 

Nie od dziś wiadomo, że potrawy na jakie składają się nawet najlepsze składniki są niewiele warte bez przypraw. Wiedzieli już o tym starożytni, którzy jako pierwsi docenili ich niezwykłe właściwości. Dlatego też za młynkiem do pieprzu, tym najbardziej klasycznym urządzeniem do mielenia ziaren, stoi bogata historia. Obecny w kuchniach od tysięcy lat, również w dzisiejszych czasach stanowi ich ważny element, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Świadczy o tym m.in oferta młynków do pieprzu takich sklepów, jak Eldom AGD, którą znajdziecie w tym miejscu: eldomagd.eu/kategoria/mlynki-do-pieprzu. Wciąż jednak pozostaje otwartym pytanie, jaki młynek wybrać – ręczny, czy też może automatyczny? Czytajcie na ten temat poniżej.

 

Ręczny młynek do pieprzu, a może auto?

 

Jak powszechnie wiadomo, młynki dzielą się na manualne, zwane również ręcznymi oraz automatyczne, nazywane też elektrycznymi. Każdy z tych rodzajów ma szczególne właściwości, jakie wciąż znajdują swoich zwolenników.

 

Jeśli chodzi o ręczne to wyróżnia je wyjątkowy design, pełen domowego ciepła. Wielu użytkowników podkreśla również „duszę” tych tradycyjnych urządzeń. I rzeczywiście, samodzielne, „ręczne” mielenie pieprzu w czasie przygotowywania posiłku ma w sobie coś wyjątkowego, czego nie mogą nam zapewnić elektryczne modele. Wbrew pozorom, młynki manualne wcale nie ustępują swoim elektrycznym braciom pod względem funkcjonalności. Choć pracują wolniej od nich, a także wymagają większego wysiłku do obsługi, ich efektywność stoi na bardzo wysokim poziomie. Z tego też powodu nie dziwi ich stosunkowo wysoka cena. Warto jednak pamiętać, że to sprzęt na lata.

 

W przeciwieństwie do młynków ręcznych, te automatyczne wyróżnia nowoczesny, minimalistyczny design, a także szybkość mielenia oraz jego łatwość. W większości wypadków wystarczy wsypać ziarna i nacisnąć przycisk. W ferworze kuchennej walki, kiedy to walczymy na wielu frontach, ta kwestia jest nie do przecenienia. 😉

Estetyka też znaczy

 

Kwestia funkcjonalności nie jest jednak jedyną różnicą pomiędzy ręcznym młynkiem do pieprzu, a jego elektrycznym odpowiednikiem. W dzisiejszych czasach bowiem, wybierając wyposażenie do kuchni, kierujemy się nie tylko funkcjonalnością. Równie ważna jest strona estetyczna danego urządzenia. W przypadku młynków mamy naprawdę w czym wybierać. W profesjonalnych sklepach znajdziemy zarówno tradycyjne, drewniane warianty, wywołujące ciepłe skojarzenia z rodzinnym domem, jak i bardziej futurystyczne egzemplarze, rodem z pokładu statku kosmicznego. Wybór jednego z nich zależy w tym wypadku od naszych estetycznych upodobań (oraz potrzeb w kwestii praktyczności), a także tego w jakim stylu utrzymana jest nasza kuchnia i całe mieszkanie. Stylowy młynek może się okazać również doskonałym prezentem na parapetówkę, czy też inną ważną okazję.