Rentgen zębów, jak i RTG w ogóle, to jedna z najpopularniejszych metod diagnozowania. Jego wykonanie nie tylko jest szybkie, ale również gwarantuje trafną diagnozę, po której lekarz może rozpocząć leczenie, czy też zobaczyć rezultaty tego już wdrożonego. Wśród pacjentów panuje wiele mitów na jego temat, które przede wszystkim dotyczą rzekomej szkodliwości. Z niniejszego artykuły dowiecie się, jak w rzeczywistości wygląda kwestia ewentualnego uszczerbku na zdrowiu i  czy mamy się czego bać. Zapraszamy do lektury wszystkich, którzy chcą zdobyć podstawową wiedzę na temat tej standardowej, diagnostycznej procedury.

Dlaczego właśnie rentgen zębów?

 

W chwili obecnej jest to najbardziej skuteczny sposób badania diagnostycznego, jaki pozwala zaglądnąć lekarzowi tam, gdzie nie sięga jego oko. Z RTG spotykamy się nie tylko w stomatologii, ale również w innych dziedzinach medycyny, gdyż każda z nich wymaga czasem „zaglądnięcia pod powierzchnię”. Bez niego niemożliwe jest dokładne rozpatrzenie każdego wypadku, a także dobranie odpowiedniej procedury medycznej, jaka odpowie na nasze problemy zdrowotne. Badanie pozwala to także wykluczyć bardziej poważne problemy. Gdzie jest zwykle przeprowadzane? W jednym z prywatnych gabinetów, jakich w każdym mieście jest bardzo dużo. (Przykładem może być tu krakowskie www.rtgzebow.pl). Zanim jednak wybierzemy się do któregoś z nich warto dowidzieć się jakie mogą być przeciwskazania.

RTG zęba – jakie przeciwskazania?

 

Jak powszechnie wiadomo, promienie rentgenowskie w dużych ilościach mają fatalny wpływ na zdrowie człowieka. Czy jest się jednak czego obawiać w przypadku rentgena zębów? Absolutnie nie. Ilość promieniowania jaka wyzwala się w czasie prześwietlenia jest bardzo niewielka i nie może mieć szkodliwego wpływu na zdrowie. Dodatkowo, w czasie tej procedury diagnostycznej jesteśmy ubierani w specjalną osłonę, jaka ma na celu chronić resztę ciała przed działaniem promieni Rentgena.

 

Inaczej ma się jednak sprawa w przypadku kobiet w ciąży. Powinny one unikać badań rentgenowskich, o ile możliwa jest diagnostyka w inny, bezpieczny sposób. (Dotyczy to także badania zębów. W tej kwestii nie ma żadnych wyjątków) Dlaczego? Choć dawka promieniowania jest naprawdę nieduża to może mieć ona niekorzystny wpływ na rozwój płodu, a więc powstawanie różnego rodzaju wad. Z tego też powodu kobiety w ciąży badane są za pomocą USG lub innych metod.

Rodzaje RTG zębów

 

Ilość promieniowania rentgenowskiego wyzwalanego w czasie RTG zębów mieści się w podobnych granicach bez względu na to, jaki rodzaj zdjęcia wykonujemy. Dlatego też nie musimy obawiać się o swoje zdrowie zarówno przy robieniu zdjęcia punktowego, jak i panoramicznego. (To właśnie te dwa należą do najpopularniejszych rodzajów prześwietleń).

 

Jak więc widzimy RTG nie należy do niebezpiecznych dla zdrowia badań diagnostycznych, o ile nie jesteśmy w ciąży. Oczywiście należy unikać częstego wystawienia na promieniowanie, gdyż nigdy nie pozostaje ono bez wpływu na nasze zdrowie.