Rodzaje psich szczepień

Psie szczepionki działają w ten samo sposób co szczepionki dla ludzi. Psom podaje się żywe lub osłabione komórki bakterii i wirusów, które nie powodują choroby, ale sprawiają, że organizm czworonoga broniąc się przed nimi wytwarza przeciwciała. Dzięki temu, gdyby takie bakterie czy wirusy pojawiły się w organizmie psa – poradzi sobie z nimi. Podobnie jak w przypadku ludzi, takie szczepienia dzielą się na obowiązkowe i zalecane.

 

Szczenię musi mieć ukończony 7 tydzień życia

Kiedy Coco do nas trafiła była już prawie dorosłym psem, dlatego szczepienia, które odbyła były to szczepienia przewidziane dla późnych szczeniąt i psów dorosłych. Warto dodać, że chcąc szczepić szczeniaki należy pamiętać, że pierwsze szczepienie powinno odbyć się nie wcześniej niż po ukończeniu przez psa 7 tygodnia życia. Wcześniej w organizmie szczenięcia krążą przeciwciała wyssane z mlekiem matki i szczepionka nie będzie działała poprawnie. Pamiętać także trzeba, że pies musi być zdrowy, jeśli chcemy podać mu szczepionkę, dlatego dobrze jest przed szczepieniem pójść kontrolnie do weterynarza.

 

Szczepienia zasadnicze i dodatkowe

Podobnie jak w przypadku ludzi, psy także należy obowiązkowo szczepić. Na szczepienia zasadnicze, którym powinien być poddany każdy pies, składają się szczepienia przeciwko wściekliźnie, chorobie Rubartha, nosówce i parwowirozie. Szczepienia dodatkowe są zalecane psom ze względu na ich stan zdrowia oraz prowadzony tryb życia. W grupie tych szczepień znajdują się szczepienia przeciwko: boreliozie, leptospirozie oraz dermatofitozie lub herpeswirozie. Nasza Coco została zaszczepiona na boreliozę i leptospirozę ponieważ często przebywa w lesie i na górskich szlakach.

 

Wiek psa a szczepienia

Pierwsze szczepienia powinien pies odbyć w 7 tygodniu życia, wówczas podawana jest specjalna szczepionka dla szczeniąt przeciwko nosówce i parwowirozie. Między 9 a 10 tygodniem życia można zaszczepić psa na nosówkę, parwowizorę, koronowirozę, choroba Rubartha, kaszel kenelowy, leptospirozę. A w 15 tygodniu życia powinno odbyć się szczepienie przeciwko wściekliźnie.