Świat Star Wars pełen jest heroicznych i charyzmatycznych postaci. Co ważne, nie tylko filmy wprowadzają miłośników Odległej Galaktyki do fantastycznego świata. To również komiksy, książki, gry komputerowe i zabawki. Jedną z najbardziej kultowych postaci jest mistrz Jedi – Qui-Gon Jinn. Kim był? Jak potoczyła się jego historia?

Mistrz Jedi Qui-Gon Jinn

Qui-Gon Jinn był pochodzącym z planety Coruscant przedstawicielem rasy ludzi. Żył w czasach schyłku tak zwanej Republiki Galaktycznej. Jako rycerz Jedi został uznany za niezwykłego indywidualistę, często niezależnego od zwierzchników zakonu. Mimo to był cenionym wzorem dla wielu innych Jedi.

Pierwszy raz pojawia się w filmie “Gwiezdne Wojny: Mroczne Widmo”, czyli I Epizodzie sagi o Skywalkerach. Qui-Gon Jinn ze swoim uczniem, Obi Wanem, udał się na planetę Tatooine, gdzie poznał małego Anakina Skywalkera – przyszłego Darth Vadera. W niezwykle uzdolnionym i wrażliwym na Moc chłopcu dostrzegł Wybrańca, który miałby przywrócić równowagę Mocy. Z pomocą samego zainteresowanego uwolnił chłopca i postanowił szkolić go na Jedi. Niestety nie uzyskał aprobaty Rady Jedi. Swój żywot zakończył niedługo po tym jak poznał młodego Skywalkera.

Niesamowite zdolności Jedi

W akcie sprzeciwu wobec opodatkowania kosmicznych szlaków handlowych, jedna z planet tworzących Galaktyczną Republikę została zaatakowana. Qui-Gon i jego uczeń Obi-Wan Kenobi wyruszyli na odsiecz planecie Naboo i jej królowej – Amidali. Oczywiście towarzyszy im młody Anakin Skywalker.Tam stoczył pojedynek z Darthem Maulem – wysłannikiem tajemniczego Dartha Sidiousa, który jak wkrótce się okazało kierował intrygą zmieniającą losy całej galaktyki. Niestety Jedi ginie z ręki Maula. Jego ostatnią wolą jest, by Kenobi szkolił młodego Skywalkera na Jedi. Czy w ten sposób kończy się historia Qui-Gon Jinna? W żadnym wypadku! Okazuje się, że ta postać miała niebagatelny wpływ na wydarzenia lata później. Otóż Jinn nauczył się manifestować swoją osobę bez konieczności korzystania z cielesnej, fizycznej powłoki. W ten sposób mógł miał możliwość komunikowania się z innymi Jedi nawet po swojej śmierci. Tę samą umiejętność nabyli od niego Obi-Wan Kenobi i Mistrz Yoda, którzy z kolei mieli szansę pokierować Lukiem Skywalkerem nawet po swojej śmierci.

 

Nie tylko filmy

Jak już wspomniałem, postać Qui-Gon Jinna pojawiła się nie tylko w filmowej opowieści ze świata Gwiezdnych Wojen. Prawdziwi fani uniwersum mogą poznać poboczne wątki dzięki rozmaitym serialom, animacjom, komiksom, grom komputerowym i mnóstwie innych źródeł sygnowanych logiem Star Wars. Należy tu podkreślić, że z rokiem 2014 nastąpiło kilka zmian w tej słynnej franczyzie. Otóż wszystkie powstałe do tej pory materiały rozszerzające filmową rzeczywistość zostały uznane za tzw. “Legendy”. Oznacza to, że opowiedziane za ich pomocą historię nie są (przynajmniej oficjalnie) elementem świata przedstawionego w filmach. Wiąże się to z mnóstwem nieporozumień i sprzeczności pomiędzy całym mnóstwem przygód tych samych postaci. Ich historie pisane są od nowa i wydawane w najróżniejszych formach. Nie oznacza to jednak, że fani bezpowrotnie stracili “Legendy” – edycje najpopularniejszych komiksów i książek są wznawiane, ale oznaczone stosowną adnotacją.