Wiele ostatnio słyszy się o problemach z zasobami wody na świecie. Naukowcy i ekolodzy grzmią na alarm, że wody jest coraz mniej i jak tak dalej pójdzie to nasza planeta stanie się pustynią. Może wydawać się to odległą przyszłością, która nas nie dotyczy – w końcu w Polsce nie brakuje wody. Otóż nic bardziej mylnego nasi hydrolodzy ostrzegają, że od kilku lat w naszym kraju w okresie letnim możemy mówić o suszach. Wielu mieszkańców Polski mogło się o tym przekonać na własnej skórze.

 

W pierwszej kolejności skutki braku wody odczuwają rolnicy. To właśnie ich działalność cierpi najbardziej na suszy. Brak plonów oznacza brak zarobków oraz brak paszy dla zwierząt. Rolnik, który poniósł wszystkie koszty, począwszy od zakupu nasion, przez środki ochrony roślin, po benzynę do maszyn rolniczych, nie uzyskujący wysokich plonów, jest zmuszony podnieść cenę tych, które uzyskał, aby móc przetrwać do następnego roku. Jaki z tego wniosek? Skutki suszy odczuwamy wszyscy w cenach produktów rolnych.

 

Inną grupą, która zaczyna zdawać sobie sprawę, że wody jest coraz mniej są właściciele studni, które mają już swoje lata. Jeśli od lat studnia zawsze była pełna wody, a nagle zdarzają się okresy, w których jej braku, to w pierwszej kolejności potrzebna jest inspekcja i regeneracja studni. Tego typu usługami zajmują się wyspecjalizowane firmy takie jak terlan. Studnię, w której brakuje wody czyści się, usuwa z niej osady, jeśli to nie pomoże konieczne jest jej pogłębienie. Okresowe braki wody mogą być spowodowane wiekiem studni i tym, że nie była ona dawno czyszczona, ale coraz częściej faktycznym powodem okresowych braków wody jest ogólna, panująca już od kilku lat w naszym kraju – susza. Pogłębianie studni na razie w wielu przypadkach pomaga, w wielu przypadkach dawni posiadacze studni decydują się  na podłączenie do sieci wodociągowej, jednak jeśli zabraknie wody, to ani głębsza studnia, ani sieć wodociągów nie będzie w stanie nic na ten kłopot zaradzić.

 

Brak wody to także duży problem dla zakładów przemysłowych, w wielu z nich woda jest nieodłącznym i niezwykle istotnym elementem procesu produkcyjnego. Bez tego surowca wiele rodzajów produkcji nie jest możliwych, co oznacza, że w przypadku suszy cierpi na tym przemysł. Jeśli ten stan nie jest długotrwały, to w pierwszy etapie braki wody mogą wpłynąć na cenę produktów, jednak w długiej perspektywie brak tego surowca może doprowadzić do upadku wielu przedsiębiorstw przemysłowych.

 

Dlatego tak ważne jest dbanie o środowisko, odpowiednie zalesienie i inne czynniki, które wpływają na zasoby wodne nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie.