Spadek – może być bardzo nieoczekiwanym źródłem dodatkowych funduszy, czy inwestycji, jednak wiąże się on także z pewnymi kłopotami. Po pierwsze spadkobierca ma prawo odmówić przyjęcia spadku – warto o tym wiedzieć, bowiem przyjmując na przykład mieszkanie w spadku, jednocześnie możemy przyjąć długi, jeśli osoba zmarła je miała.

Zatem spadek nie zawsze musi być zyskiem, niekiedy może oznaczać stratę i kłopoty. Po drugie przyjmując mieszkanie w spadku nowi właściciel musi uiścić stosowny podatek od spadków i darowizn. Nie zawsze jednak trzeba go płacić, jeśli spadkobiercami jest najbliższa rodzina, czyli matka, ojciec, syn, córka lub żona otrzymują mieszkanie w spadku i zgłoszą ten fakt przed upływem 30 dni do Urzędu Skarbowego – są zwolnione z opłacania podatku. To zwolnienie nie dotyczy jednak spadkobierców, którzy byli teściami, zięciem lub synową osoby zmarłej. One mogą starać się o częściowe zwolnienie z podatku, jednak pod warunkiem, że nie są już właścicielami, współwłaścicielami mieszkania ani członkami spółdzielni.

Gdy wszystkie kwestie związane z przejęciem mieszkania w spadku zostaną już załatwione przychodzi czas na decyzję, co zrobić z mieszkaniem. Tutaj możliwości jest wiele, można się pokusić o założenie firmy takiej jak https://www.herbewo.krakow.pl/, która zajmuje się administracją lokali i oferuje między innymi wynajem biur i wynajem lokali.

Wynajem lokali komercyjnych może być jednak kłopotliwym zajęciem, zważywszy że jeśli jest to typowe mieszkanie w bloku czy kamienicy, aby mogła w nim funkcjonować firma, często konieczne jest wykonanie remontu. Zatem wynajem biur to zadanie dla osób, które myślałaby o biznesie w branży nieruchomości o mieszkanie w spadku ma być pierwszym krokiem w tym kierunku.

Innym rozwiązaniem, na które decyduje się zdecydowana większość osób, które otrzymały mieszkanie w spadku to wynajem apartamentów. Może to być zarówno wynajem mieszkania długoterminowy, wówczas wystarczy jednorazowo znaleźć lokatorów na mieszkanie i podpisać z nimi umowę na określony czas. Oczywiście na osoby wynajmujące mieszkania także nałożone są pewne warunki określone między innymi prawem budowlanym, jednak mieszkanie, w którym ktoś wcześniej mieszkał najczęściej takie warunki spełnia. Jeśli nie chcemy przeprowadzać remontu możemy obniżyć czynsz lokatorom w zamian za to, że oni sami wyremontują mieszkanie.

Jeśli mieszkanie jest zlokalizowane w większym, atrakcyjnym turystycznie mieście można także prowadzić krótkoterminowy wynajem apartamentów. Są to usługi pokroju hotelowego. Mieszkanie jest wynajmowane, na krótki czas pobytu turystom. Oczywiście takie mieszkanie najczęściej trzeba odremontować przed rozpoczęciem wynajmowania i wymaga to opieki nad mieszkanie, ale trzeba zauważyć, że przynosi ono stosunkowo dobre dochody, choć wymaga zdecydowanie więcej zachodu. Znalezienie chętnych na wynajem takiego mieszkania nie powinno być trudne, istnieją strony internetowe pośredniczące w takim wynajmie, co wiele ułatwia właścicielom.