Własną firmę można w praktyce prowadzić na szereg różnych sposobów. Zdarza się, że przyszli przedsiębiorcy dość dobrze orientują się w przepisach prawa, co ułatwia im zaprojektowanie działalności na miarę potrzeb i oczekiwań. Nie zawsze jednak tak jest, gdyż częściej po prostu chcielibyśmy rozpocząć działalność, gdyż mamy swój unikalny pomysł na biznes, ale nie mamy pojęcia, w jakiej formie go prowadzić i jak się rozliczać. Dlatego też kwestia tego, jak wybrać formę prawną firmy jest kluczowa i warto uzyskać fachową poradę biznesową jeszcze zanim udamy się do urzędu.

Na co wpływa rodzaj prowadzonej działalności?

W praktyce na wiele aspektów, które dotykają przedsiębiorcę w bezpośredni sposób. Dlatego też często na starcie pojawiają się pytania o to,  jak wybrać formę prawną firmy tak, aby w przyszłości ułatwiało to prowadzenie biznesu, a nie go utrudniało.

  • To, jaka będzie forma prawna firmy wpływa na koszty jej prowadzenia. Poprzez odpowiednie dobranie formy prawnej do branży i specyfiki tego, co się robi można te koszty odpowiednio optymalizować.
  • Forma prawna skutkuje także późniejszym sposobem odprowadzania podatków. Inne podatki płaci się prowadząc działalność jednoosobową, a inne jest opodatkowanie spółek. Warto także zorientować się w różnego rodzaju ulgach i programach wspierających przedsiębiorców, gdzie przez pierwszy okres prowadzenia działalności można korzystać z preferencyjnych stawek podatkowych.
  • W zależności od tego, na jaki podmiot się zdecydujemy- inna będzie procedura rejestracji oraz wymagania, jakie trzeba będzie spełnić. Na ogół szybciej rejestruje się działalność jednoosobową, a rejestracja spółki jest już bardziej skomplikowana i konieczne jest podążanie za ustaloną odgórnie procedurą.
  • Inaczej będzie się prowadzić spółkę, a inaczej firmę zarejestrowaną samodzielnie. Spore znaczenie ma tutaj organizacja funkcjonowania podmiotu, a także jego decyzyjność.

A jak prowadzić firmę za granicą?

Wybór odpowiedniej formy prawnej nowej działalności jest tak samo ważny w kraju jak i za granicą, z tym, że należy wziąć pod uwagę, że każdy kraj ma własne ustawodawstwo i inne możliwości są dostępne dla przyszłych przedsiębiorców w zależności od tego, który kraj wybierzemy. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z doradztwa biznesowego w danym kraju. W przypadku chęci rozpoczęcia działalności w Hiszpanii warto poradzić się specjalistów ze strony- accountingservicesinspain.com.

  • Wsparcie biznesowe jest ważne na starcie po to, aby zarejestrować firmę, ale i potem, kiedy będzie ona już funkcjonowała. Wówczas warto zlecić prowadzenie regularnych rozliczeń księgowych do biura rachunkowego, co pozwoli nam zaoszczędzić czas, a także pozwoli nam mieć pewność, że wszystkie sprawy urzędowe są wykonywane poprawnie i na czas.
  • Bardzo istotne jest wsparcie w kwestiach rozliczeń podatkowych. Tym bardziej, że rozliczenia podatkowe spółki mogą okazać się znacznie większym wyzwaniem, niż zakładaliśmy na początku.