W pomieszczeniach takich jak piwnice, które znajdują się poniżej poziomu gruntu nie zaleca się stosowania chociażby styropianu w roli ocieplenia czy też polistyrenu ekstrudowanego. To sprawia, że inwestorzy poszukują innych, alternatywnych materiałów, które mogłyby dobrze sprawdzić się w tej roli. I tutaj warto przede wszystkim wskazać na zastosowanie keramzytu jako materiału izolacyjnego. Doskonale bowiem sprawdza się on jako izolacja w gruncie.

Wykorzystując keramzyt Leca wykonamy solidne ocieplenie ścian piwnic w stosunkowo prosty i szybki sposób korzystając z kruszywa w postaci workowanej. Keramzyt jest kruszywem, które powstaje w procesie wypalania gleby ilastej w piecach o temperaturze powyżej tysiąca stopni. W jaki sposób układa się takie ocieplenie?

Układanie worków w specjalnej zabudowie

Aby móc zastosować keramzyt do ocieplenia ścian piwnic- trzeba ułożyć specjalną obudowę, która będzie go przytrzymywać. Wykop należy wykonać wzdłuż ścian fundamentowych, a następnie zaleca się wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian. W przygotowanej obudowie należy naprzemiennie ustawiać worki keramzytu. Taki sposób ich układania wyeliminuje problem występowania mostków cieplnych.

Ile warstw keramzytu workowanego należy ułożyć?

Korzystając ze standardowej ilości worków keramzytu budowlanego- na przykład takiego, jaki ma w sprzedaży Leca na stronie

https://leca.pl/rozwiazania/izolacja-w-gruncie/ocieplenie-scian-piwnic-keramzyt-w-workach/ najlepiej ułożyć od 2 do 3 warstw. Przyjmuje się, że jedna warstwa odpowiada 7 cm płycie styropianowej. Sami musimy więc zdecydować, jak grube ocieplenie nas interesuje, na co ma też wpływ region, w którym mieszkamy, a co za tym idzie strefa przemarzania gruntu.

Keramzyt budowlany można też zamówić w formie sypkiej w przedsiębiorstwie Leca, jednak zdecydowanie lepiej sprawdza się on w formie workowanej, jeśli chcemy go ustawiać jako ocieplenie ścian piwnic. Pomiędzy poszczególnymi warstwami izolacji z worków keramzytu dobrze jest wykonać dodatkową podsypkę. Po zakończeniu układania pełnej warstwy izolacji trzeba jeszcze wykonać dodatkową opaskę betonową, która będzie stabilizować całość.

Keramzyt bardzo dobrze sprawdza się w roli izolatora, jest lekki i ma wyjątkowo porowatą strukturę. Bardzo dobrze sprawdza się też do izolowania posadzek osadzanych bezpośrednio na gruncie. Co ważne- można go wykorzystywać wielokrotnie. Jeśli więc rozbierzemy wykonaną warstwę ocieplenia- worki z keramzytem mogą nam z powodzeniem posłużyć do innych celów.