W ostatnim czasie domy drewniane stały się niezwykle popularnym wyborem. Nic w tym dziwnego, ponieważ dom z drewna jest trwały, przyjazny dla środowiska i ma on więcej charakteru niż jego ceglany odpowiednik. Domy drewniane są zrównoważoną alternatywą dla tradycyjnych materiałów budowlanych z cegły i zaprawy murarskiej. Mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, takich jak cedr, dąb czy sosna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zalet oraz etapów budowy domu z drewna, przeczytaj poniższy artykuł!

Dom z drewna – wady i zalety drewnianych konstrukcji

Budowa domu z drewna to sposób na stworzenie trwałej i nieszkodliwej dla środowiska konstrukcji, w której wszyscy mieszkańcy będa mogli czuć się komfortowo i bezpiecznie. W przypadku domu z drewna lista zalet jest bardzo długa, a do najważniejszych z nich należą:

  • Czas budowy – budowa domu drewnianego może trwać od dwóch do czterech miesięcy, bez względu na panującą obecnie porę roku. Jest to niezwykle ważne dla osób, które z jakichś powodów muszą jak najszybciej znaleźć się na swoim.
  • Przyjazny mikroklimat – dom z drewna to konstrukcja, która sama w sobie dba o zdrowie domowników. Wewnątrz budynku dochodzi do samoregulacji wilgotności oraz zwiększenia obiegu powietrza. Dodatkowo, mieszkańcy mogą cieszyć się z pozytywnego działania olejków eterycznych, które uwalniane są przez drewniane elementy konstrukcyjne.
  • Izolacja termiczna – drewniane domu bardzo dobrze utrzymują ciepło wewnątrz pomieszczeń oraz chronią budynek przed nadmiernym nagrzewaniem. Dzięki temu w okresie zimowym mieszkańcy domu z drewna mogą cieszyć się optymalną temperaturą powietrza oraz niższymi rachunkami za ogrzewanie. Natomiast w sezonie letnim wewnątrz domu, gorące powietrze nie będzie odczuwalne.

 

Dom z drewna – etapy budowy domu

Niezależnie od rodzaju budowanego domu pierwszym krokiem, który rozpoczyna całe przedsięwzięcie jest znalezienie profesjonalnej firmy, odpowiedzialnej za postawienie całej konstrukcji. Budowa domu z drewna wymaga niezwykłej precyzji, dokładności i wiedzy z zakresu budownictwa. Na rynku wciąż panuje deficyt ekspertów z zakresu budowy domów z drewna, a brak odpowiedniego doświadczenia może prowadzić do wystąpienia w przyszłości problemów związanych z trwałością całej konstrukcji. Równie ważne jest uzyskanie pozwolenia na budowę domu, ponieważ bez tego nawet najlepsza ekipa budowlana, nie będzie mogła rozpocząć budowy. Po odebraniu pozwolenia można przejść do wylania fundamentów, które będą stanowić podstawę całej budowli. Budowa domu drewnianego nie wymaga wykorzystania zapraw murarskich, dlatego po wykonaniu fundamentów można przejść do następnego kroku czyli postawienia drewnianej konstrukcji. Następnie właściciele muszą dokonać wyboru dotyczącego pokrycia dachowego oraz okien. Oczywiście rodzaj pokrycia oraz okiennic jest indywidualnym wyborem klientów, jednak warto przemyśleć wybór klasycznych drewnianych gontów, które pozwolą zachować naturalny wygląd budynku. Ostatni krok to wykonanie instalacji wewnętrznych oraz zadbanie o wystrój poszczególnych pomieszczeń. Ten etap jest zdecydowanie najprzyjemniejszym zadaniem dla właścicieli nowo powstałych budynków.