Retriver w domu to szczęście

Retrivery to psy towarzyskie, spokojne, choć lubiące także aktywność fizyczną. Do tego są niebywale wierne i inteligentne. Jeśli jeszcze nie przekonał Was ten, krótki opis poniżej prezentujemy zbiór informacji o retriverach w ogóle oraz o rasie, którą sami mamy w domu, w postaci Coco, czyli o golden retriverach.

 

Sześć ras retriverów

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zalicza retrivery do ósmej klasy: aporterów płochaczy i psów dowodnych. Dzieje się tak nie bez przyczyny, albowiem retrivery zostały stworzone w XIX wieku w Anglii, a ich zadaniem było aportowanie małej zwierzyny podczas łowów. Mają sierść, która ma je chronić przed zimnem i przemakaniem. Są niezwykle wytrwałe w poszukiwaniu zwierzyny. Uwielbiają zabawę, ale każdą traktują jak poważne zadanie. Wszystko co robią, robią sumiennie. Szybko się też uczą, są łatwe w tresurze. W naturze retriverów leży współpraca z ludźmi, dlatego też psy te doskonale sprawdzają się jako ratownicy i pomocnicy osób niepełnosprawnych. Są niebywale towarzyskie, dlatego świetnie nadają się na domowego pupila. Retrivery kochają wodę. FCI wyróżnia sześć odmian retriverów: labrador retriever, chesapeake bay retriever, curly coated retriever,flat coated retriever, nova scotia duck tolling retriever, golden retriever – na naszej drodze los postawił golden retrivera.

 

Wszystkie retrivery mają wyżej wspomniane cechy, jednak w różnych rasach ujawniają się one z różnym natężeniem.

 

Chcąc hodować retrivera musisz wiedzieć, że:

Retrivery to psy stworzone do pracy, dlatego jeśli nie dasz im zajęcia staną się gnuśne i kapryśne. Zadowolony retriver to retriver pracujący – zapamiętaj!

 

Do szczęścia obok pracy retriverom potrzebne jest towarzystwo ludzi, potrzebują one czułości i ciepła, a potrafią się odwzajemnić tym samym. Świetnie sprawdzają się nawet przy małych dzieciach, które otaczają ogromną opieką. Retrivery mają ogromną cierpliwość, bardzo trudno wyprowadzić je z równowagi.

 

Decydując się na labradora albo goldena musisz pamiętać, że to rasy szczególnie obciążone genetycznie. Łatwo chorują, a ich średnia długość życia w porównaniu z innymi rasami jest krótka. Wiąże się to z dużą popularnością tej rasy, przez co były one krzyżowane w nieprzemyślany sposób, co doprowadziło do osłabienia tych odmian psów.