Wypadki komunikacyjne i nie tylko, zdarzają się każdego dnia. Chcąc czy nie chcąc- możemy być uczestnikami takiego wypadku, a nawet możemy doznać uszczerbku na zdrowiu. Kiedy wypadek się już zdarzy i dojdzie do takiego uszkodzenia ciała, które ograniczy nasze możliwości ruchowe, konieczna może być rehabilitacja, dzięki której szybciej będziemy w stanie odzyskać dawną sprawność. Jest to pewna droga, jaką trzeba przejść, aby być na nowo sprawnym i niezależnym. Na szczęście, doświadczony fizjoterapeuta zaproponuje nam takie zajęcia, które będą najbardziej skuteczne w przypadku naszego problemu. Jednakże, gdzie i w jaki sposób korzystać z fizjoterapii? Jak szybko zapisać się na zabiegi?

Na rehabilitację skieruje nas lekarz prowadzący

Borykając się z różnymi problemami, zazwyczaj mamy swojego lekarza prowadzącego, który nas leczy i wskazuje nam, co możemy zrobić, aby jak najszybciej odzyskać sprawność. Sama fizjoterapia również jest świadczona na rzecz pacjenta ze skierowania lekarza. Jeśli więc ten uzna, że konkretny rodzaj zabiegów czy ćwiczeń może okazać się pomocny, wypisze nam stosowne skierowanie, z którym musimy się zgłosić do danej placówki w terminie nieprzekraczającym 30 dni od daty jego wystawienia. Oczywiście, w publicznych ośrodkach być może będziemy musieli ustawić się w kolejce, ważne jest jednak aby zarejestrować się w terminie do miesiąca czasu, aby skierowanie nie straciło swojej ważności. Co istotne, rehabilitacja może być prowadzona we wskazanym ośrodku do tego celu przeznaczonym, ale w szczególnych przypadkach może też zacząć być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, a po powrocie pacjenta ze szpitala do domu- także i w miejscu jego zamieszkiwania. Wszystko zależy od specyfiki problemu, mobilności pacjenta oraz stanu jego zdrowia.

Kiedy nie warto czekać w kolejkach?

W przypadku urazów związanych z kręgosłupem, a także złamań, które ciężko się goją, a co za tym idzie kiedy nie mamy możliwości swobodnego poruszania się, znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie z fizjoterapii w prywatnym ośrodku, gdzie nie będziemy musieli długo czekać na wyznaczenie terminu pierwszego zabiegu. Takich gabinetów powstaje w Polsce coraz więcej, ale dzięki temu można podjąć kurację niemalże natychmiast, co w przypadku przebiegu niektórych chorób może mieć fundamentalne znaczenie dla całego procesu zdrowienia.

Warto także mieć na uwadze, że w przypadku klinik prywatnych znacznie łatwiej jest o dopasowanie rodzaju i charakteru zabiegów do indywidualnego przypadku każdego pacjenta. Niestety, trzeba mieć świadomość tego, że to, co oferują zakłady publiczne może być ograniczone chociażby poprzez zaplecze sprzętowe, a w praktyce może to oznaczać, że któryś z zabiegów, który byłby wskazany po prostu nie będzie mógł zostać przeprowadzony. W przypadku klinik prywatnych tak naprawdę nie ma ograniczeń, zawsze też jesteśmy pod stałą opieką lekarza, który będzie kontrolował proces zdrowienia oraz postępy, jakie czynimy z tytułu uczestnictwa w określonych zajęciach.