Nawet te osoby, którym wydaje się, że nigdy nie będą uwikłane w żadne konflikty z prawem czy też rozprawy sądowe, mogą znaleźć się w całkowicie nieoczekiwanej sytuacji życiowej, kiedy to konieczny jest wręcz kontakt z osobą, która zna prawo. Na początku, kiedy pojawia się problem, możemy nie wiedzieć do kogo zwrócić się o pomoc. Różne kancelarie mają różne obszary swojej specjalizacji i dowiadywanie się tego, skąd uzyskać pomoc prawną także zabiera czas. Dobrze, aby była to kancelaria, która znajduje się blisko naszego miejsca zamieszkania. Jak zrobić to najszybciej i wybrać naprawdę adwokata, który będzie godzin naszego zaufania?

Szybka konsultacja prawna

Jedną z szybszych możliwości są porady prawne, które można uzyskać przez telefon lub też za pośrednictwem poczty elektronicznej. Niektóre kancelarie świadczą takie usługi, warto jednak wiedzieć, że taka pomoc nie jest darmowa, ale też nie powinna być zbyt droga. Często, takie porady prawne mają sens w przypadku doraźnych konsultacji, kiedy nie do końca wiemy jak się zachować lub też czy dana sytuacja w ogóle będzie wymagała ingerencji prawników oraz sądu. W przypadku bardziej skomplikowanych spraw, które już się toczą, albo też mają swoją wieloletnią kontynuację, taka porada nie będzie wystarczająca, gdyż prawnik i tak będzie musiał najpierw zapoznać się z różnego rodzaju materiałami oraz aktami. Niektóre kancelarie reklamują się, że są w stanie udzielić szybkiej porady prawnej za darmo. Czasami, w ramach projektów rządowych czy też unijnych, można z takiej darmowej konsultacji skorzystać w większych miastach. Konsultacja pozwoli nam lepiej zorientować się w sytuacji, a dzięki niej będziemy wiedzieć, czy będzie nam potrzebna obsługa prawna albo czy sprawa w ogóle trafi do sądu. Jeśli więc mamy jakiś problem i nie do końca wiemy, co z nim zrobić i jak się zabrać do jego rozwiązania- szybka konsultacja z prawnikiem może rozwiać nasze wątpliwości. Warto również w trakcie poszukiwań sprecyzować tematykę porady bowiem kancelarie posiadają różne specjalizacje m.in. https://www.smr-law.at/pl/specjalizacje/ i może się okazać, że znaleziona przez nas nie zajmuje się sprawami tego typu.

Pełna obsługa prawna

W przypadku bardziej skomplikowanych spraw, najczęściej musimy się umówić z adwokatem w jego kancelarii i przekazać mu wszystkie materiały związane ze sprawą, aby mógł się z nimi zapoznać. Dopiero po tym, kiedy pozna szczegóły, będzie w stanie powiedzieć nam coś więcej o tym, jakie mamy możliwości działania, jak sprawa przedstawia się od strony litery prawa, a także z jakimi kosztami może się wiązać obsługa prawna. Najczęściej, kancelarie proponują dwa modele rozliczeń za obsługę prawną- może to być rozliczanie się od każdej dokonanej czynności lub też jednorazowa opłata za całą sprawę. Do tego, każde reprezentowanie naszych interesów podczas rozprawy w sądzie będzie stanowiło dla nas oddzielny koszt, z którym także musimy się liczyć. To, jaki model płatności wybierzemy powinno zależeć od tego, jak skomplikowana jest sprawa i od tego, jak długo może się ciągnąć. W przypadku bardziej skomplikowanych przedsięwzięć, gdzie jest dużo akt i trzeba ciągle wystosowywać nowe pisma- znacznie bardziej opłacalna za pewne okaże się płatność jednorazowa, za całkowitą obsługę prawną danej sprawy.