Nowoczesne domy powinny być proste w formie i energooszczędne. Te i wiele innych cech sprawia, że coraz częściej na naszych polskich działkach budowlanych wyrasta dom stodoła. Projekty takich domów z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Choć w Polsce nie są to domy jeszcze tak częste jak na zachodzie, to jednak ich popularność wzrasta. Jak wygląda taki dom możesz przekonać się klikając w odnośnik – dom stodoła projekt.

Nowoczesne wzornictwo

Choć inspiracją dla tego typu budowli są rzeczywiście budynki gospodarcze, to jednak projekty domów stodół wpisują się mocno w zasady nowoczesnej architektury. Mamy tutaj budynek o prostej bryle, bez ozdobnych elementów, lukarn czy balkonów. Planem dla takiego domu jest najczęściej prostokąt, rzadziej zdarzają się domy na planie litery „L”. W tych domach, zwłaszcza po południowej stronie spotkać można duże przeszklenia, co także jest zgodne z nowoczesnym wzornictwem.

Energooszczędność projektu

Domy stodoły projektowane są jako energooszczędne. Wiąże się z tym wiele różnorodnych kwestii. Po pierwsze wspominana już prosta bryła. Brak ozdób oznacza brak elementów, które sprawiają, że ciepło szybciej ucieka z budynku. Po drugie duże okna od południa pozwalają zimą dogrzać pomieszczenia. Po trzecie brak okiem (lub niewiele) okien od północy, to eliminowanie kolejnych elementów obniżających oszczędność energetyczną budynku. Po trzecie projekt, który uwzględnia wyłącznie użytkowe pomieszczenia.

 

W zgodzie z naturą i człowiekiem

Domy stodoły są tak projektowane, aby współgrały z otaczającą je przyrodą. Dlatego też w elewacjach tych domów często wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień. Mają one sprawiać, że dom jest przedłużeniem naturalnego krajobrazu. Ponadto wnętrza takich domów projektuje się przede wszystkim z myślą o wygodzie i użyteczności. Są one bardzo komfortowe i wygodne dla domowników. Przestrzeń jest bardzo starannie zaprojektowana i ma sprzyjać osobą przebywającym w takim domu.