Idzie zima. A wraz z nią przyjdą mrozy oraz śnieg. Nie wszystkie rośliny, które posadziliśmy w naszych ogródkach mogą bez naszej pomocy przetrwać te trudne warunki pogodowe. Co zrobić, aby pomóc im przeżyć zimę?

Odpowiednie zabezpieczenie

Większość roślin nie można ot tak sobie wykopać i przenieść w cieplejsze miejsce, by na wiosnę znowu wsadzić je do ziemi. Wiele gatunków musi przezimować tak, jak rosły do tej pory, a naszym zadaniem jest podjąć działania, które ochronią je przed trudnymi warunkami. Co zatem robić? Wiele zależy od tego, z jakim rodzajem roślin mamy do czynienia.

Okrywanie

Najbardziej znanym sposobem jest orkywanie. Czym jednak można okryć nasze ulubione ogrodowe rośliny? Możliwości jest kilka:

  • liście, tak, to nie żart! Tak jak jeże kryją się na zimę w liściach, również rośliny mogą z nich korzystać. Liście, pod warunkiem, że są suche stanowią naturalny oraz darmowy materiał izolacji termicznej. Sprawdzą się doskonale w rabatach bylinowych, ale także ochronią korzenie drzew i krzewów, które są podatne na mrozy,
  • słoma, jest lepszą alternatywą liści, gdyż przepuszcza powietrze,
  • gałązki iglaków, którymi również okrywa się rośliny, ich zaletą jest fakt, że nie zalęgną się pod nimi gryzonie,
  • włóknina, a dokładniej agrowłóknina, jej cienka warstwa przykrywa rośliny, a przy tym chroni je przed wiatrem oraz słońcem, w przypadku zastosowania agrowłókniny grubej, zyskujemy także doskonałą izolację termiczną dla naszych roślin.

Jaką agrowłókninę wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje agrowłókniny. Jednak do zabezpieczenia roślin przed zimowymi mrozami nie każda z nich będzie się nadawała. Np. lepiej zrezygnować z osłaniania roślin wykorzystując czarną agrowłókninę np. https://egarden24.pl/6898-agrowloknina-p-50-czarna-rolka-16x100m gdyż może okazać się, że zamiast pomóc- zaszkodzi. Dlaczego? Otóż czarny przyciąga promieniowanie słoneczne. O tym wie każdy. Również czarna agrowłóknina. Zimą, gdy  słońce będzie świecić intensywnie czarna agrowłóknina szybko się nagrzeje, a potem roślina będzie bardziej narażona na negatywne działanie niskiej temperatury.