Polska tradycja mówi, że na stole wigilijnym powinno znaleźć się 12 potraw. Niemal w każdym regionie będą wśród nich pierogi, gołąbki, kapusta z grochem czy barszcz z uszkami i naturalnie ryba. Jednak w zależności od regionu na wigilijnym stole pojawią się także potrawy właściwe wyłącznie tej jednej konkretnej kuchni.

 

Moczka

Moczka to rodzaj zupy, opartej przede wszystkim na specjalnym rodzaju piernika, migdałach suszonych śliwkach, morelach, gruszkach, orzechach laskowych i rodzynkach. Wszystko to moczone jest w dużej ilości ciemnego piwa. Taka potrawa powstaje na Śląsku z okazji Bożego Narodzenia. We współczesnych wersjach piwo zastępowane jest kompotami, do których dodaje się też świeże owoce. W dawnych czasach moczka była raczej rodzajem zupy jarzynowej z owocami, dziś może przypominać bardziej rodzaj kompotu. Chcąc spróbować także innych regionalnych potraw śląskiej kuchni warto udać się do – atmosfera.eu.

Kutia

To rodzaj gęstego dania przygotowywanego w oparciu o obtłuczone ziarna pszenicy, słód, mak oraz bakalie: orzechy, rodzynki, morele. Wszystkie składniki gotuje się, a następnie dodaje się mleko tworząc tym samym rodzaj gęstej zupy. W niektórych regionach kutia ma postać dania stałego, do którego używa się śmietany w charakterze dipu. Kutię można spróbować podczas Wigilii na Lubelszczyźnie, w Białostockim oraz we wschodnich powiatach Podkarpacia.

Bałmkuch

To nazwa sękacza używana na Kujawach i Pomorzu. Ten rodzaj ciasta biszkoptowo – tłuszczowego, pieczonego na rożnie można znaleźć na stołach bożonarodzeniowych właśnie na Kujawach i Pomorzu. Ciasto na sękacz leje się kolejnymi warstwami na obracający się ruszt. W efekcie powstaje danie z widocznymi warstwami różnej grubości, a z zewnątrz wyglądające ja pień drzewa z sękami.

Jak widać Polska tradycja wigilijna choć w przypadku wielu dań jest spójna, to jednak w zależności od regionu może być ona niezwykle różnorodna. Dlatego też warto smakować dań w różnych regionach by przekonać się jak zróżnicowanym kulinarnie jest nasz kraj.